Ne yana ağlamak istersen

(H. Mehmet Altuntaş)

Hangi yana ağlamak istersen o yana bak çocuk. Uyanmak istemiyor musun? Uyanma. Seslensinler aldırma. Uyu. Çocuk ağlamak istersen hiç durma ağla. Gün gelir ağlayamazsın utanır da. İsmin ne senin? Kaç yaşındasın?

Öyle bir senfoni kurmuş ki bu kuşlar çocuk sen ne yapsan etsen akıl sır erdiremezsin, hangi ses hangi kuştan geliyor. Sabahın kör seherinde bir cümbüş ki sorma. Niye, dersin, bu saati seçmiş bu kuşlar neyi çağırır ne söylemek isterler? Yoksa her daim öter de onlar biz mi duymayız seslerini? Yok, hayır yok baharın bir başka geliyor kuşların sesi. Onlar duyalım istediklerinde duyuyoruz biz. Yoksa bizim yaptığımız ettiğimiz bir şey yok onlar için.

Hatırlıyor musun bir gün bir yılan öldürmüştün ağacın başında yavru kuşunun peşine düşen bir yılan? Niye, dedin, düştün kuşumun peşine? Ne ettin olmadı bırakmadı peşini kuşunun. Korktun ürperdin ama vazgeçmedin. Aldın eline fırlattın taşı. Üzerine fırladı yılan sen diğer yana geçtin. Sonra bir taş daha attın vurdun yılanı. Oracıkta yığıldı kaldı. Kırmızıya çeken bir rengi vardı. Bakmaya bile ürperdin. Nasıl olup da başardın onu öldürmeyi hayret ettin kendine. Umurunda bile değildi senin küçük yavru kuşun yılan. Daha öğrenememişti korkmayı. Sen daha doğarken öğreniyorsun korkmayı ürpermeyi. Bir yaşamak tutkusu daha sen doğmadan var içinde. Kuş değilsin sen çocuk. Cik cik öten sen değilsin. Belki o da fark etmiştir, ne bilirsin.

Niçin unutmuyorsun? Bazılarını. Niçin hep hüzünlü olanlarını dinliyorsun şarkıların? Her şarkıda farklı bir yerde gezintidesin. Aklına hiç gelmeyecek sandığın bir an gelip gidiyor gözünün önünden, anlam veremiyorsun niçin? Hangi enstrümanın hangi beldeye götüreceğini kestiremiyorsun. Eğer seni bir yere sürüklemeyen bir şeyse dinlediğin duymazsın. Belki de sadece duydukların seni alıp götürenler.

Hangi yanda ağlamak istiyorsan oraya git çocuk. İstersen bana da duyur ağladığını ben kimselere fark ettirmem, söylemem, söyleyemem. Sen ağla.

Hey çocuk dünyaya ağlamak için mi geldin? Bu ağlamak neyin nesi Allah’ını seversen?

Kırmızı bir kına yakmışsın bir gün eline. Kıpkırmızı hatta siyaha çalan bir yanı var. Buz gibi oldu diyorsun, elin soğudu. Kimin kınası diye sorduğun yok. Varsa yoksa elindeki kına. Göstermediğin kimseciklerin kalmadı. Ne o yeni bir elin mi oldu sandın şaşkın? Çok sürmez eski bildiğin el olur senin olan. Çok güzel evet ellerindeki çizgiler. Ne kadar da düzgünler. Bunlar senin hayatın; önünde duran kaderin bu çizgilerde gizli. Yolunu gösteriyorlar, dikenli mi yoksa düz bir yol mu? Nerden bileceksin be kuzum büyüklerin öyle söylüyor. Dedelerinden ebelerinden öğrenmişler onlar da. Kimsecikler anlatmadı sana, bir yana çekip. Sen dedin ki bak benim elimdeki çizgiler ne hoş. Bak burasında Allah yazıyormuş. Daha Arapça yazıyı sökmedin ama işaretle gösterdin çocuk. Sen bir harikasın!

Çocuk ağlamaktan da usanmıyorsun hani. Gözüm, yok, ağla istediğin kadar. Kıskandığımdan değil. Ağla.

Hani bir gün gözünü yumdun şaşkın şaşkın yürümekteydin. Bak unutmuyorsun da. Bir acıyla açtın gözlerini ılık bir şeyler aktı yanaklarına. Elini çaldın, baktın kan. Acıdığı falan yoktu. Ne ki sen hissetmedin. Suçluluk duydun. Kör gözle gidersen olacağı bu. Derken annen çıktı karşına gözleri yerinden fırlayacakmış gibi şaşkın. Sordu. Nasıl vurdun diye. Gözümü kapatmıştım demeye kalmadan bir hışımla yürüdü annen üstüne. Sen Bakkal İbrahim’in dükkânına kadar koştun, arkanda annen. Çocuk hatırlıyorsun değil mi içinde yumaklaşan o duyguyu. Sadece yaptığın denemeyi düşünüyordun o zaman. Başaramamıştın. Sen delinin tekiydin biliyor musun? Hiç usanmadın denemekten. Başına gelmedik kalmadı. Mıstık’ın bile yapamadığı bisiklet akrobasilerini sen becerdin. Kaç kere düştün. Aldırmadın. Çocuk sen ağlamaktan usanmadın.

Çocuk ne yana dönersen o yöne ağla. Vara yoğa ağlamak senin adetin. Ne yapıp edip ağlayacak bir şeyler buluyorsun. Hiç  yoksa üretiyorsun. Yahu çocuk. Niçin susturmuyorsun içinde ağlayanı?

Reklamlar

One thought on “Ne yana ağlamak istersen

  1. Kıymetli kardeşim,
    Öncelikle hazırlamış olduğun sitenin hayırlı olmasını dilerim Yaradandan. Umarım amacına ulaşır.
    Bu arada benim bu amatör yazımın burada yer almış olmasından mutlu oldum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s