Örfi Hukuk ve Başörtüsü

Osmanlı toplumunda iki hukuk var; biri Fatih Kanunnamesi’yle başlayan örfi hukuk, diğeri şer-i hukuk. Örfi hukuk meşruiyetini doğrudan doğruya sultandan, şer’i hukuk ise Allah’tan alır. İkisinin örtüşmediği alanlar var. Mesela; şer’i hukuk hangi kayıt ve koşulda olursa olsun insanın öldürülmesine karşıdır, ama öbürü kardeşini keser. Kardeş katline izin veren yasada ‘nizam-ı alem’ için der. Nizam-ı alem kamu düzeni demektir. Yani kamu düzeni için şer’i hukuktan ödün verilebilir diyor Fatih Sultan Mehmet. Benim önerim de Medeni Kanun, Ticaret Kanunu ve Ceza Kanunu’nu örf ilan edelim… O zaman hiç problem kalmaz.

…Aslında halife olmalıydı. Halife çıkıp ‘Cumhuriyet Kanunları örftür’ demiş olsaydı, bugün ne türban meselesi olurdu, ne de başka bir şey…

Kuran-ı Kerim’de şeriatın bugüne ilişkin kısımları; muamelat (ticaret), ukubat (ceza) ve münakehattır (nikah ve evlenme). Bunların yerinde olan Cumhuriyet kanunlarını örf kabul edersek hiçbir sorun kalmaz. Türban giydiği ya da giymediği için kimseye zorlama yapılamaz. Örf diyor ki; kadınlar bunu takmak zorunda değildir. Şeriata aykırı ama Fatih Sultan Mehmet de birçok hükmü nizam-ı alem için kodifiye etmiştir.

O kanunların örf olmasını yürürlüğe koyacak ve meşru kılacak herhangi bir makam yok. Pratikte karşılığı yok. Sadece zihinsel spekülasyon yapıyorum.

(Akşam Gazetesi’nin Hilmi Yavuz’la yaptığı söyleşiden)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s