Lüks

(Mustafa Kutlu)

Tasavvufi hayatın pek çok kaidesi yanında şu üç prensibi dikkat çeker: Az yiyeceksin, az konuşacaksın, az uyuyacaksın.

Bu prensipleri çağımız şartlarını gözeterek ancak şu kadar gevşetebiliriz: Gerektiği kadar yiyecek, gerektiği kadar konuşacak, gerektiği kadar uyuyacaksın. Lakin günümüz insanı herhangi bir disipline teslim olmayı özgürlüğüne vurulan kelepçe sanıyor. Onun özgürlükten anladığı şey “nefsin özgürlüğü”dür. Dramatik olan da budur. Çünkü nefis “doymaz”. Nefsin bu “doymak bilmez” yapısını keşfeden kapitalizm insanın yumuşak karnına her geçen devirde yeni darbeler indirdi. Bunun için bilimi, teknolojiyi, sanatı, siyaseti, sporu, aklınıza ne gelirse onu kullandı. Sonunda “tüketim ekonomisi” bütün dünyaya hakim oldu.

***

Fazlasının ne zararı var diyenlere cevabım şudur: Fazlasının zararı yok faydası vardır. İnşallah muhtaçlara dağıtırsınız.

***

Kayserili bir arkadaş şöyle diyor; “Artık bizim orda evlenecek kızlar ikiyüz metre kare olmayan daireleri beğenmiyor”. İnşaatçılar bu sebeple daireleri 200-250 metre kare yapıyorlarmış.

İnsaf yani.

Nohut oda-bakla sofa’da yaşayan dede ve ninelerimiz sefalet içinde miydi? Nedir bu gösteriş merakı? Nedir bu ayağını yorganından bir metre dışarı çıkarmak. Hz. Peygamber “orta yolu”u tavsiye etmiştir. İsraf haramdır. Kısacası “Lüks bize ters” arkadaşlar. Tez bu yoldan dönelim. Kapitalizmin tekerine çöp sokmanın ilk şartı budur.

Alın lüksünüzü başınıza çalın.

(Yazının tamamı)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s