David’in koleksiyonu

Danimarka’ya yolu düşenlerin kesinlikle görmeleri gereken, ama maalesef, Danimarka’da yaşayan müslümanlar da dahil, çoğu kimsenin pek haberdar olmadığı bir müze, Davids Samling / The David Collection, yani David’in Koleksiyonu. Mekanın sahibi olan ve 1960 yılında vefat eden Christian Ludvig David, müzenin şu andaki mekanını vakfa bağışlayıp koleksiyonunu müze haline getirdikten sonra, ziyaretçilerden hiç para talep edilmemesini vasiyet etmiş. Özellikle 2005-2009 arasında geçirdiği restorasyondan sonra çok daha modern bir görünüm alan müzede, başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz eserler mevcut. El yazması kitaplar, İslam sanatından bazı ürünler, elektronik haritalar vs.

Avrupa ve Danimarka sanatıyla iligili diğer iki bölümün haricinde, müzenin “İslam Sanatı” ile ilgili olarak da ayrıca geniş bir bölümü var. Bu bölümün girişinde bulunan elektronik harita, ilk gördüğüm günden beri aklımdadır ve keşke öyle bir harita bizde de olsa, en azından bilgisayar ortamında elimizde olsay diye çok hayıflanmışımdır; haritanın yanında İslam tarihindeki devletlerin isimleri var ve hangi devletin ismini tıklarsanız haritada o devletin sınırlarını çok net bir şekilde görme imkanınız oluyor, tarihi gelişmeleri kısa sürede keyifli bir yolculukla takip edebiliyorsunuz.

İnternet sitesindeki diğer güzellikler bir yana, ben “Ağırlıklı olarak çocuklar için” başlıklı bölümü özellikle sevdim. İslam sanatından bazi desen örnekleri, estetikle zekanın birleşiminden ortaya nasıl bir şey çıktığını gösteriyor. O desenleri bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. Bu desenleri tasarım çalışmalarında kullanmak mümkün olduğu gibi, yazıcıdan çıkardıktan sonra çocuklarımıza boyama yapmaları için vermek, birkaç yönden faydalı olacaktır. “Sultanın okulu” bölümünde İslam sanatıyla ilgili bazı interaktif ve keyifli bir sınava giriyorsunuz. Hafıza oyunu ise çoğumuzun bildiği bir oyun türü olmakla birlikte, hatırlanması gereken resimler, yine İslam sanatından bazı eserlerin fotoğrafları oluyor.

Aslına bakılırsa, Danimarka’ya yolu düşmeyenlerin kaçıracakları çok az şey var; çünkü müzedeki önemli bazı eserlerin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarına internetten kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. İnternet sitesini görsel şölene çevirmenin örneklerinden birini de sergileyen bu müze, bilinmeyi, görülmeyi, takdir edilmeyi fazlasıyla hak ediyor diye düşünüyorum…

İnternet adresine ulaşmak için tıklayınız.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s