BİR PERÎ-SÛRET GÖRÜNMÜŞ

Biz varalım, Türkiye’nin İslam yorumunun aslında en iyisi olduğuyla övünelim, yüzyıllardır “İslam’ın bayraktarlığını” yapmış olmanın gururunu yaşayalım; hatta Arap, Fars ve diğer medeniyetlerin geçmişte ve şimdi yaptıkları katkıları yok saymaya devam edelim… Ortada acı bir gerçek var; Türkiye Müslümanları olarak, gerek Doğu gerekse Batı dünyasının politik ve entelektüel gündemine sunduğumuz olumlu katkılar maalesef yok denebilecek kadar az.

Üstüne üstlük, kibirli tavrımızdan dolayı Hindistan, Mısır, Malezya, Pakistan gibi ülkelerde yetişmiş olup dünyaya mal olan saygın isimlere bile sırtımızı dönmüş bir hâlde düşünüp konuşuyoruz. Düşünce dünyamız Türkiye ile sınırlı kalınca da, Türkiye’de üretilen fikirler ne Batı’da yaşayan Müslümanlara ışık tutabiliyor, ne de bizden çok daha farklı tecrübeler yaşayan diğer Müslüman toplumlara…

Son on yılda, entelektüel alanda olmasa da sivil ve siyasi alanda Türkiye’nin dünyaya, bilhassa Orta Doğu’ya yeni bir soluk getirme imkânının doğduğu bir gerçek. Dünyayı İslam, siyaset ve sivil toplum gibi konularda yeniden düşünüp tavır almaya davet etme şansımızın çok yükseldiği bir dönem yaşadık. Ama son yıllarda yaşananlara bakılırsa, bu şansı tekrar kaybetmenin eşiğinde bulunuyoruz.

Yaşayacağımız ve dünyaya da güzel bir örnek olarak sunacağımız yeni tecrübe, dinin bu yüzyılda ve bu yüzyılın getirdiği yeni sosyal ve siyasi ilişki biçimlerinin içinde de sorunsuz bir şekilde hayata geçirilebileceği düşüncesi idi.

Kapitalizme ve maddiyatçılığa karşı dinin maneviyatı; bazı dünyevi ideolojilerin dışlayıcılığı, kutuplaştırıcılığı ve kibrine karşı da dinin kuşatıcılığı ve birleştirici niteliği sunulacaktı.

Gittikçe daha da artan şekilde ismi radikallikle, aşırıcılıkla ve şiddetle anılan İslam’ın aslında daha farklı yorumlarının da olduğu, şimdiye kadar çok büyük medeniyetlere ilham kaynağı olduğu ve hâlâ da olabileceği ispatlanacaktı.

Dinin özgürlükleri kısıtlayıcı değil, aksine, herkesin özgürlüğünü garanti altına alıcı bir fonksiyona sahip olabildiği, haksızlık ve yolsuzlukların önünü kesip ekonomik, idari ve sosyal adaleti sağlayan bir sisteme kaynaklık yapabildiği gözler önüne serilecekti.

Batı’daki İslamofobi zayıflatılacak, dindar Müslümanların iktidara gelmelerinin pek de öyle korkulacak bir durum olmadığı ortaya çıkacak, böylece diğer Müslüman toplumlara da yeni bir devlet ve toplum modeli sunulmuş olacaktı.

Bütün bunlar, Türkiye’nin muhafazakâr- dindarlarının iktidara geldikleri; daha önceleri ‘salona’ bile girmekte zorlanırken artık ‘sahneyi’ devraldıkları bir dönemde gerçekleşecekti.

Bu güzel beklentileri ülke halkının çoğunluğu o denli benimsedi ki, her yeni seçimde bir öncekinden daha yüksek bir oranla destek çıkıldı; hatta sandıkta destek vermeyenlerin bile içten içe memnun olabildiği bir sürece girildi.

Fakat çeşitli nedenlerle bir süredir bu gibi beklentilerin birer hayalden ibaret olduğu anlaşıldı: “Yok bu şehr içre senin vasfettiğin dilber Nedîm/ Bir perî-sûret görünmüş, bir hayâl olmuş sana.

Muhafazakâr- dindarlar, ellerindeki olağanüstü maddi ve siyasi gücü bütün o ideallerin gerçekleşmesi için kullanabilecekken, Türkiye ve bütün dünyadaki gelişmelerin seyrini etkileyebilecek bir potansiyele doğru ilerlerken, son birkaç yılda bütün büyü parça parça bozulma sürecine girdi.

Sanattan şehirciliğe, siyasetten adalete, iç sorunların çözümünden dış sorunların çözümüne, aslında muhafazakâr- dindar siyasetçilerin ellerinde pek de ‘sağlam paketlerin’ olmadığı anlaşıldı. Paketten neredeyse çıka çıka, ‘sınırlandırılamayan bir iktidarı bir şekilde elde etme’ stratejisi çıktı.

Haftaya bu ‘paketteki boşluğun’ nedenleri üzerine eğilelim…

(Bu yazı 26.06.2014 tarihli Taraf Gazetesinde yayınlanmıştır.)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s